Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Mieszkańcy gminy Bobowa mają prąd za darmo! (TV)

29.10.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Czy mieszkańcy gminy Bobowa mogą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną? Odpowiedź jest bardzo prosta: tak. Jest to możliwe dzięki wdrożonemu przez miejscowy urząd projektowi prosumenckiemu, który dotyczy odnawialnych źródeł energii a w tym wypadku ogniw fotowoltaicznych.

Żyjemy w takich czasach, gdzie energia elektryczna jest podstawą cywilizacji. Czym więcej jej zużywamy, tym więcej niestety przychodzi nam za nią zapłacić. Są jednak od tego odstępstwa w postaci odnawialnych źródeł energii a w te właśnie inwestuje gmina Bobowa. W minionym miesiącu zakończono instalację ogniw fotowoltaicznych na 22 domach prywatnych oraz na jednym budynku użyteczności publicznej – oczyszczalni ścieków w Siedliskach.

Ogniwa fotowoltaiczne są nadal pewną nowością o której dotychczas słychać było tylko w mediach, teraz osiągnięcia techniki będą wykorzystywane w naszej gminie praktycznie. Program prosumencki instalacji paneli fotowoltaicznych jest jak na razie pierwszym w Małopolsce. Przetarg na wykonanie zadania ogłoszony został przez Urząd Miejski w Bobowej początkiem sierpnia. Przedmiotem zamówienia była kompleksowa realizacja zadania obejmującego wykonanie dokumentacji projektowej wraz z wymaganymi przez prawo uzgodnieniami jak również prace budowlano-montażowe. Wykonawca został zobligowany do wykonania instalacji na budynku oczyszczalni ścieków w Siedliskach o mocy 39,8 kWp oraz 22 mniejszych instalacji prokonsumenckich na budynkach gospodarstw domowych na terenie gminy Bobowa o mocy od 1,56 kWp do 3,12 kWp.

Do przetargu przystąpiło łącznie sześć podmiotów. Zwycięzcą zostało konsorcjum firm DYNAMIK SP z o.o. z Krakowa oraz EKOEN PV Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Wykonanie instalacji ruszyło już we wrześniu i trwało do początku października. Pilotażowy w naszej gminie projekt opiewa na kwotę 720 tys. zł, a poziom dofinansowania jest na poziomie aż 90%. Jedynym minusem uczestniczenia w programie prosumenckim jest to, że nie można odsprzedawać energii do sieci dystrybucyjnej.

Montaż paneli i urządzeń ma na celu przekonanie mieszkańców do korzystania z alternatywnych źródeł prądu a tym samym obniżenia kosztów za prąd. Dodatkowo odnawialne źródła energii pozytywnie wpływają na ochronę środowiska.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z montażu ogniw fotowoltaicznych.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)