Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Mieszkańcy gminy Bobowa mają prąd za darmo! (TV)

29.10.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Czy mieszkańcy gminy Bobowa mogą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną? Odpowiedź jest bardzo prosta: tak. Jest to możliwe dzięki wdrożonemu przez miejscowy urząd projektowi prosumenckiemu, który dotyczy odnawialnych źródeł energii a w tym wypadku ogniw fotowoltaicznych.

Żyjemy w takich czasach, gdzie energia elektryczna jest podstawą cywilizacji. Czym więcej jej zużywamy, tym więcej niestety przychodzi nam za nią zapłacić. Są jednak od tego odstępstwa w postaci odnawialnych źródeł energii a w te właśnie inwestuje gmina Bobowa. W minionym miesiącu zakończono instalację ogniw fotowoltaicznych na 22 domach prywatnych oraz na jednym budynku użyteczności publicznej – oczyszczalni ścieków w Siedliskach.

Ogniwa fotowoltaiczne są nadal pewną nowością o której dotychczas słychać było tylko w mediach, teraz osiągnięcia techniki będą wykorzystywane w naszej gminie praktycznie. Program prosumencki instalacji paneli fotowoltaicznych jest jak na razie pierwszym w Małopolsce. Przetarg na wykonanie zadania ogłoszony został przez Urząd Miejski w Bobowej początkiem sierpnia. Przedmiotem zamówienia była kompleksowa realizacja zadania obejmującego wykonanie dokumentacji projektowej wraz z wymaganymi przez prawo uzgodnieniami jak również prace budowlano-montażowe. Wykonawca został zobligowany do wykonania instalacji na budynku oczyszczalni ścieków w Siedliskach o mocy 39,8 kWp oraz 22 mniejszych instalacji prokonsumenckich na budynkach gospodarstw domowych na terenie gminy Bobowa o mocy od 1,56 kWp do 3,12 kWp.

Do przetargu przystąpiło łącznie sześć podmiotów. Zwycięzcą zostało konsorcjum firm DYNAMIK SP z o.o. z Krakowa oraz EKOEN PV Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Wykonanie instalacji ruszyło już we wrześniu i trwało do początku października. Pilotażowy w naszej gminie projekt opiewa na kwotę 720 tys. zł, a poziom dofinansowania jest na poziomie aż 90%. Jedynym minusem uczestniczenia w programie prosumenckim jest to, że nie można odsprzedawać energii do sieci dystrybucyjnej.

Montaż paneli i urządzeń ma na celu przekonanie mieszkańców do korzystania z alternatywnych źródeł prądu a tym samym obniżenia kosztów za prąd. Dodatkowo odnawialne źródła energii pozytywnie wpływają na ochronę środowiska.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z montażu ogniw fotowoltaicznych.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)